Анализаторът Илиян Кузманов на въпроса „Защо гори Острова?“

0

Англия, Саутпорт, Понеделник, 29-ти Юли, 2024 година, 17-годишно момче беше арестувано заради убийството на три млади момичета, присъствали на курс по танци, посветен на Тейлър Суифт. В резултат на масовото намушкване с нож, други девет души бяха тежко ранени. Новината за инцидента светкавично се разпространява в социалните медии, предизвиквайки вълна от крайно десни размирици пред джамия в Саутпорт, довели до десетки ранени полицаи. Интересното да се отбележи е че уебсайт за фалшиви новини, свързан с Русия, е помогнал за разпространението на лъжи относно произхода и религията на извършителя в Саутпорт, които доведоха до поредицата от жестоки безредици в Обединеното кралство.


Непосредствено след убийствата, акаунт в социална медия на име Channel3 Now, който се представя за американска новинарска мрежа, публикува невярно твърдение, че предполагаемият убиец е кандидат за убежище на име Али Ал-Шакати, който е „в списъка за наблюдение на MI6“ и „известен на службите за психично здраве“. Твърденията веднага са разпространени от руските държавни медии и крайно десните влиятелни личности като Томи Робинсън и Андрю Тейт, които заявяват, че заподозреният е „нелегален мигрант“, наскоро е влязъл в страната с малка лодка. Първоначалната публикация на Channel3 News е видяна близо два милиона пъти, преди да бъде изтрита, а „редакторът“ на сайта публикува на уебсайта си извинение, генерирано от изкуствен интелект, в което твърди, че екипът, отговорен за публикацията, е бил „уволнен“. Това обаче не попречи на стотици крайно десни хулигани да превземат бдението в памет на жертвите в Саутпорт, да нападнат полицията и да скандират „England till I die“, след което да опустошат центъра на града и да подпалят полицейски микробус.

След разследване на „Мейл“ стана ясно, че Channel3 Now, който твърди, че е базиран в САЩ, всъщност е започнал да съществува преди 11 години като руски канал в YouTube.
Първият му видеоклип, публикуван през 2013 г., показва няколко руски мъже, които си правят рали в снега в Ижевск, град на около 750 мили източно от Москва.
По-късно се разкрива, че шофьорите, посочени във видеоклиповете, са свързани с отбранителната и ИТ индустрията на страната, включително мъж, който изглежда е бивш агент на КГБ и който оттогава е депутат в руския парламент.

Крайнодесните активисти използват ефективно социалните медии, за да реализират една мащабна акция. Приложения за съобщения, включително Telegram и X, за да призоват хората да излязат по улиците. Няколко крайно десни групировки присъстват на бунтовете или ги популяризират в социалните медии. Дейвид Майлс, виден член на фашистката група „Патриотична алтернатива“, е споделил свои снимки в Саутпорт, според Hope Not Hate, британска застъпническа група, която изследва екстремистки организации. Други крайно десни агитатори разпространяват информация за протеста в социалните медии, включително Британското движение, неонацистка група. Снимки от протестите, разгледани от Hope Not Hate, показват някои хора с нацистки татуировки. След безредиците в Саутпорт полицията заяви, че в тях са участвали привърженици на Английската лига за защита. Според Матю Фелдман, специалист по десен екстремизъм, групата EDL представлява нов етап в крайнодясната британска политика, тъй като за разлика от Националния фронт или Британската национална партия тя не участва в избори. „Това е политика на директни действия, разпространявана и координирана чрез новите медии – от Facebook до мобилните телефони и от цифровите филми до YouTube“, пише професор Фелдман в академично изследване на Английската лига за защита от 2011 г.

В края на размирната седмица, Крайно десни протести се провеждат в цяла Великобритания, като такива вече започнаха в Манчестър, Белфаст и Съндърланд. Планирани са още десетки, като има опасения, че ще се повторят сцени като тези от снощи в Съндърланд, където бунтовниците разграбиха сграда на полицията, подпалиха офис на „Граждански Консултации“ и раниха четирима полицаи. В Северна Ирландия по полицията бяха изстреляни фойерверки, а в центъра на Манчестър, където протестиращите се сблъскаха с полицаи в екипировка за борба с безредиците, е издадена заповед за разпръскване. Репортери на вестник Метро съобщават, че в Манчестър крайно десни демонстранти са крещели „Спасете нашите деца“, докато контрапротестиращите са се заклели да „изтласкат нацистите“ от града, като още в 10 ч. сутринта полицията е блокирала и двете страни.

Резултата от масираната провокация на гърба на ужасната трагедия в Саутпорт е че Министерството на вътрешните работи на Великобритания обмисля да забрани Английската лига за защита по силата на законите за тероризма. 

Британски Особености на Крайно Дясното Движение

Възходът на крайно десните екстремисти по силата на законите за тероризма се превърна в належаща грижа за националните агенции за сигурност по света. През последните години групи като Английската лига за защита (АЛЗ) привлякоха вниманието заради антиислямската си реторика и потенциалните си връзки с терористични дейности. Тази промяна доведе до засилен контрол от страна на разузнавателни служби като MI5, тъй като границата между протестни движения и екстремистки организации става все по-неясна. Тъй като крайнодесният тероризъм се очертава като нарастваща заплаха, стратегиите за борба с тероризма се развиват, за да отговорят на това предизвикателство. Пътят на АЛЗ (England Defence League) от протестна група до потенциална терористична заплаха подчертава сложното взаимодействие между ислямофобията, дезинформацията и радикализацията. В тази статия се разглеждат въздействието на АЛЗ върху отношенията в общността, международните ѝ връзки и икономическите и социалните фактори, които подхранват нейната подкрепа. В нея се разглежда и ролята на образованието в борбата с крайно десния екстремизъм и влиянието на медиите върху общественото възприемане на такива групи.

Пътят на EDL от протестна група до потенциална терористична заплаха

Английската лига за защита (АЛЗ) претърпява значителна трансформация от създаването си, като от улично протестно движение се превръща в организация, предизвикваща опасения за потенциални терористични дейности. Този път е белязан от нарастващо насилие, промяна в обществените възприятия и нарастващ контрол от страна на правоприлагащите органи.

Първият протест на АЛЗ се провежда пред джамията в Източен Лондон в Уайтчапъл през юни 2009 г. Значително внимание обаче привлича демонстрацията на групата в Бирмингам през август същата година. Протестът, проведен съвместно с Casuals United, е провокиран от обръщането на единадесетгодишно бяло момче в Ahlus Sunnah wal Jamaah. С разрастването на АЛЗ нейните лидери възприемат по-стратегически подход към дейността си, те формират групови йерархии и разделят ръководството и администрацията по райони и тематични подразделения, включително младежко крило, подразделение за лесбийки и гейове и еврейско подразделение.

Промяна в общественото възприятие – от защитници на работниците от Исляма до важна част от международната крайно дясна мрежа

Пътят на АЛЗ е белязан от значителна промяна в общественото възприятие. Първоначално представяйки се като „организация за защита на човешките права“ с лозунга „Не е расистка, не е насилствена, просто вече не мълчи“, групата твърди, че се застъпва за бялата работническа класа и изразява загриженост относно радикалния ислям. Поведението, което се наблюдава на демонстрациите, обаче често противоречи на тези послания. През 2010 г. медийното отразяване на АЛЗ се разраства, което запознава повече хора с каузата и води до бързо увеличаване на броя на членовете. Въпреки това твърденията за заплашително поведение срещу несимпатични журналисти допринасят за представянето на АЛЗ в медиите като насилствена група от расистки бандити. Разкриването на връзки с норвежкия крайно десен активист Андерс Беринг Брайвик, извършител на атентатите в Норвегия през юли 2011 г., допълнително накърнява репутацията на АЛЗ. Тази връзка, заедно с все по-насилствените действия на групата, води до нарастваща загриженост относно потенциала на АЛЗ като терористична заплаха, което предизвиква засилен контрол от страна на правоприлагащите и разузнавателните органи.

Влияние на АЛЗ върху отношенията в британското общество

Дейността на Английската лига за защита (АЛЗ) оказва значително въздействие върху отношенията в общността в Обединеното кралство, особено в районите с разнообразно население. Реториката и демонстрациите на групата изострят напрежението между различните етнически и религиозни групи, като същевременно предизвикват реакции от страна на местните власти и междурелигиозните организации.

Антиислямската позиция на АЛЗ намира отклик и засилва съществуващата враждебност към мюсюлманите в британското общество. Проучване на британските социални нагласи от 2010 г. разкрива, че 45 % от анкетираните смятат, че религиозното многообразие оказва отрицателно въздействие върху британското общество, а 55 % изразяват неудобство от перспективата на тяхната улица да бъде построена джамия. Тези настроения са отразени и в публикувано през 2011 г. общоевропейско проучване, според което 48 % от британските граждани са съгласни с твърдението, че ислямът е „религия на нетолерантността“.

Дейността на групата има отрицателно въздействие върху сплотеността на обществото и определено изиграват силна анти социална и институционна роля. Полицейски служители съобщават, че действията на АЛЗ са възпрепятствали антитерористичните операции сред британските мюсюлмански общности. Робърт Ламбърт, съдиректор на Европейския мюсюлмански изследователски център към Университета в Ексетър, заявява, че АЛЗ подкопава усилията на британските мюсюлмани за борба с тероризма и екстремизма.

Социален профил – Икономически и социални фактори, подхранващи подкрепата за EDL

Английската лига за защита (АЛЗ) получава подкрепата на демографски групи, които отразяват по-широки икономически и социални предизвикателства в Обединеното кралство. Факторите, които допринасят за тази подкрепа, са многостранни и обхващат икономическа несигурност, културни тревоги и политическо разочарование. Значителна част от поддръжниците на АЛЗ се сблъскват с икономически трудности, като равнището на безработица е значително по-високо от средното за страната. Привържениците на АЛЗ споделят сходни културни тревоги, те често изразяват усещането, че английската идентичност е застрашена, което намира израз в скандирания като „искаме да си върнем страната“. Тази възприемана заплаха за културната идентичност е тясно свързана с антиислямската позиция на групата, като 31 % от поддръжниците посочват ислямския екстремизъм като основна грижа за страната. Интересно е, че АЛЗ е възприела позиция в подкрепа на правата на ЛГБТ (за разлика от своите източноевропейски съмишленици), която има двойна цел. Тя позволява на групата да критикува това, което тя представя като отказ на левицата да се противопостави на ислямската хомофобия, като същевременно се дистанцира от традиционните крайно десни идеологии. Изглежда, че тази позиция е искрено поддържана от много хора в движението, тъй като гейове и транссексуални оратори са приемани радушно на митингите на АЛЗ, а знамената на ЛГБТ дъгата редовно се показват на събитията.

Привържениците на АЛЗ демонстрират дълбока липса на доверие в британските институции, особено в тези, свързани с правосъдието, закона и реда. Това недоверие допринася за мотивацията им да демонстрират от името на АЛЗ. Движението е привлякло лица, които са дълбоко песимистично настроени за бъдещето на Обединеното кралство. Този песимизъм, съчетан с опасенията за имиграцията и безработицата, е създал благодатна почва за посланието на EDL. Групата успешно се възползва от тези настроения, мобилизирайки поддръжници, които имат общи характеристики с тези, подкрепящи крайнодесни движения в други части на Европа: икономически несигурни мъже от работническата класа, които се чувстват застрашени от обществени промени като имиграцията и присъствието на малцинствени мюсюлмански общности.

Ирландската Връзка

Интересно е да се отбележи, че в следствие на инцидента в Саутпорт, моментално избухват протести не само в няколко града на Англия, но и в Ирландия, която преди няколко месеца бе потопена в кръв по същия сценарии. В края на ноември 2023 година, Дъблин, оживената столица на Ирландия, бе разтърсен от насилие, от избухналите бунтове, в резултат на които части от града заприличаха на военна зона. Дъблин, четвъртък, мъж на средна възраст, натурализиран гражданин, за когото се твърди, че е от ислямска страна, нанася удари с нож пред начално училище. Преди минувачите да го повалят, три малки деца и двама възрастни лежат окървавени от раните си. В рамките на няколко часа части от Дъблин горят.

Силата на социалните медии изиграва значителна роля за засилване на тяхното послание, като им позволява да се мобилизират и да организират действията си. Бързото разпространение на конспиративните теории, свързани с националността на заподозрения, допълнително подхранват пламъците на омразата и ксенофобията. В интернет се разпространяват фалшиви твърдения, които погрешно приписват нападението на чужденец. Антиимигрантски активисти бързо се отправят към мястото на престъплението, възползвайки се от ситуацията и засилвайки своите настроения срещу чужденците.

Сред хилядите съобщения в социалните мрежи е разкрита зловеща гласова бележка в социалната мрежа Telegram, която призовава към насилие и убийства в Дъблин само няколко часа след ужасяващото нападение ‘Bally [балаклава] up, tool up… and any f***ing foreignigner, kill them'(слагайте качулките, взимайте инструментите…. и убивайте всички шиб..ни чужденци), е тревожният призив към оръжието, който „Kill all immigrants“ (Убийте всички имигранти) е изпратил до частна група от самопровъзгласили се ирландски „патриоти“, наречена „Enough is Enough“ (Стига толкова).

Бунтовете са подклаждани от непотвърдени слухове в интернет, че лицето, което стои зад нападението с нож е чужденец. Около 500 радикали се събират в близост до някои от най-известните места в града, като някои от тях развяват знамена и размахват предварително приготвени плакати с надпис „Ирландските животи имат значение“. Шокиращите сцени показват нападнати полицаи, като около 50 от тях са получили наранявания – на един е ампутиран пръст на крака, автобуси и трамвай са подпалени, като един от шофьорите е ударен и издърпан от кабината си. „Убийте всички имигранти“ започва едноминутната си тирада, като напада Гарда, ирландската полиция. „Ако в тази група има охранители, също може да отидете на майната си. Имате кръв по ръцете си, вие, шибаните настанени…“, казва гласът от съобщението и добавя: „Ако започнат да се държат като б***и, просто правим няколко малки групи, имаме една, да речем на улица „О’Конъл“. Една на улица „Графтън“, една на „Смитфийлд“. Те не могат да ни контролират всички. Нека да имаме малки групи, които да се отделят и да правят това, което трябва да правят. В седем часа бъдете в града. Всички на крака, с оръжие. И всеки ши..н чужденец, всеки, просто го убийте. Просто ги убийте. Дайте това по новините, да покажем на шибаните медии, че не сме подтиснати. Че повече чужденци няма да бъдат допускани в тази скапана страна. Никакви емигранти повече. Стига толкова. Както се казва, това е то, това е сламката, която пречупи гърба на камилата. Докосвате нашите шибани деца и това са последствията. И нито една полиция, нито един политик няма да ни спре.“

Въпреки че в Ирландия няма изявена крайнодясна политическа фигура, каквато се наблюдава в английската АЛЗ и други европейски радикали, възходът на крайнодясната активност става все по-очевиден, но и опасен. Моделът без изявени лидери и бърза мобилизация на разнородни групи ясно наподобява терористичните клетки на европейските радикали от периода на Студената война, които терористични дейности  имаха ярък отпечатък върху Ирландия. Събитията в Дъблин служат като ярко напомняне, че крайно десните настроения не се ограничават до периферията на обществото, а проникват в основните дискусии. Крайно десните групи в Ирландия се мобилизират чрез публични протести, особено срещу бежанските центрове. Въпреки че по-голямата част от ирландското общество остава приобщаващо и толерантно, нараства загрижеността, че крайно десните активисти набират сила, използвайки антиимиграционна реторика. Липсата на изявена крайнодясна фигура или партия затруднява ефективното решаване на този проблем и противопоставянето на основните причини, които движат движението.

Причини и предпоставки за ръст на крайно дясното на Острова – предпоставките КОВИД и Социални Медии

В нов доклад на Института за стратегически дискусии (ISD) се констатира, че влиянието на крайната десница в Ирландия се засилва, а технологичните компании не успяват да ограничат разпространението на подвеждащо и вредно съдържание онлайн. В проучването са разгледани над 13 милиона публикации от 1640 акаунта в 12 онлайн платформи за период от три години, като е установено, че „X“, по-рано известен като „Туитър“, е платформата, в която се наблюдава най-голяма активност, свързана с дезинформация. Намаляващата популярност на Facebook като цяло е обяснена с платото на нивата на активност в областта на дезинформацията, докато активността в Instagram е описана като „малка, но тревожна“.

Периодът на проучването е от 2020 г. до 2023 г., като дезинформацията свързана с пандемията Covid-19, са силно застъпени в изследваното съдържание. Наративите, свързани със здравната информация, активират много участници в тази екосистема на дезинформация, произвеждайки неверни твърдения, които предоставят на другите конспиративна леща, през която да гледат на света. С отшумяването на пандемията изследването показва „бърз спад“ в дискурса, свързан с Ковида, от началото на 2022 г., като фокусът се измества към войната в Украйна. До началото на 2023 г. имиграцията и въпросите на ЛГБТ+ се превръщат в основни теми за обсъждане от страна на участващите в разпространението на онлайн дезинформация и пропаганда.

ISD подчертава, че онлайн платформите не прилагат адекватно собствените си насоки за справяне с разпространението на невярна и подвеждаща информация. Той също така добави, че „прозрачността на алгоритмите“ е от съществено значение за справяне с вредната дезинформация онлайн, тъй като тези системи често стимулират подобно съдържание. Необходими са последователен мониторинг и анализ, за да се разберат правилно и да се противодейства на вредите, които произтичат от разпространението на фалшиви информации.

Кремълската Unternehmen Seelöwe

Когато Русия нахлува в Украйна в началото на 2022 година, мнозина са шокирани от това колко далече може да стигне, други обаче знаеха какво предстои и го предвидиха. Факт е че социалните медии бяха залети още преди инвазията от дезинформация и пропаганда, които подготвяха почвата за крайно дясната радикализация. Лесно е несигурността да проникне в ситуации като пандемия и война и историите да станат вирусни, преди да се разкрие, че не са цялата истина. След това има сценарии, при които лоши актьори умишлено разпространяват лъжи или неистини, за да представят едната страна като зла, а другата като праведна. Или, в случая с войната в Украйна, за да представят диктатора Путин като герой, който води битка срещу вулгарните сили на Запада. Ирландските теоретици на конспирацията и екстремистки кръгове се впускат с хъс в битката и стават част от информационната война. Руската платформа Telegram изглежда се превръща в основния вектор, чрез който се разпространява дезинформация, свързана с продължаващата война, като в платформата се разпространяват проруски съобщения. Макар и да е само един от елементите на ирландското екстремистко организиране и пропагандиране, Telegram дава важна представа за промените в съобщенията в по-широката екосфера, изпълнена с фанатици.

Института за стратегически дискусии проучва съобщенията, публикувани в различни ирландски групи за борба с ваксинациите, конспиративни теории и крайно десни групи в Telegram за период от три дни – от 27 февруари до 2 март. Откриват се десетки съобщения, публикувани в подкрепа на руската инвазия, както и коментари, разпространяващи дезинформация и пропаганда. Някои от тях включват антисемитски и расистки забележки както за произхода на войната, така и за причините за инвазията. В един такъв канал потребителите редовно публикуват дезинформация и конспиративни теории за Украйна и войната там. Първоначално създадена за родители и учители, които са против ваксините COVID-19 както и против носенето на маски, публикация от канала на британския крайно десен екстремист Стивън Яксли-Ленън, известен още като Томи Робинсън, бе споделена без отпор от страна на другите потребители. В поста се твърди, че войната е „навременно отвличане на вниманието“ и че именно Западът е „КОРУМПИРАЛ [sic] Украйна и я е превърнал в механизъм за пране/изкарване на пари за демократите, включително за сегашния дрибльор начело“.

Telegram, медийното Wunderwaffe

През 2020 г. ирландски крайно десни групи, влиятелни личности и поддръжници превръщат Telegram в една от основните си онлайн платформи. В сравнение с 2019 г., когато шепа ирландски крайно десни канали публикуват малко над 800 съобщения, през 2020 г. 34 канала са публикували 60 377 съобщения. Този доклад илюстрира как Telegram се е развил сред крайно десните групи и поддръжници в Ирландия от маргинална платформа, за да се превърне в едно от основните онлайн пространства, използвани от много от тези структури за общуване, популяризиране съдържание, разпространение на дезинформация, организиране и мобилизиране. Telegram има ограничени политики за модериране на съдържанието и забранява само съдържание, което насърчава насилието на обществени места.

През януари 2021 г. Telegram надхвърля 500 милиона потребители след нарастване на популярността, дължащо се на нарастващите тревоги относно опасенията за неприкосновеността на личния живот и твърденията за възприемана цензура в платформи като Twitter, WhatsApp и Facebook. През последните години Telegram се превръща в ключов инструмент за комуникация, използван от радикални и екстремистки организации и групи по целия свят. През 2019 г. Telegram работи с Агенцията на Европейския съюз за правоприлагане за сътрудничество в областта на правоприлагането (Интерпол), за да премахне хиляди акаунти, свързани с ИДИЛ. В предишно проучване на ISD е разглежда как платформата се използва от крайно десните за публикуване на редица екстремистки материали, в които се възхвалява тероризма и се споделят наръчници, които помагат на хората да се подготвят за насилие.

Telegram се използва от крайно десни организации в Ирландия за атакуване на възприемани опоненти в медиите и за стартиране на целенасочен тормоз и клеветнически кампании срещу други. Освен това анализът им установява, че почти всяко десето съобщение, публикувано от ирландските организации, борещи се срещу блокирането и конспиративната теория COVID-19, в Telegram канали произхождат от крайно десни източници, което подчертава тревожно пресичане, което може да подхрани радикализацията, екстремизъм или насилие.

Ирландски екстремистки канали в Telegram споделят проруска дезинформация от източници, пряко свързани със службите за сигурност на Кремъл

В началото на март 2022 е публикуван материал, в който се разглежда разпространението на проруска дезинформация в Telegram в продължение на три дни – от 27 февруари до 2 март. Общата тема е, че Путин е нахлул в Украйна, за да подкопае предполагаемия режим на Запада за трафик на деца и да унищожи американските съоръжения за биологично оръжие в страната. Изглежда, че тези опорни точки произлизат от руски агенти, за да се рационализира инвазията. На 2 май правителството на Обединеното кралство разкрива подробности за фабрика за тролове в Русия, занимаваща се с разпространение на проруска дезинформация онлайн. Според Министерството на външните работи доказателствата показват, че фабриката за тролове използва Telegram за активно набиране и координиране на нови поддръжници, които след това се насочват към профилите в социалните медии на критиците на Кремъл.

В ирландските екстремистки социални медии продължава да се разпространява проруският наратив. Една от темите за обсъждане, която се появява през последните седмици бе, че Украйна е въвела форма на система за социален кредит, подобна на тази в Китай. В този случай кредитната система трябва да разграничи тези, които са били ваксинирани срещу COVID-19, от тези, които не са. Последните щели да бъдат наказвани за липсата на ваксинация, като държавата им спира социалните плащания. В същите групи в Telegram започва да се появява и ужасяващ антисемитизъм. В един от популярните канали с 2344 членове е публикувано съобщение, че „еврейските контрольори от Лондон, Вашингтон и Украйна“ се занимават с пропаганда срещу Русия. Канадската служба за сигурност на комуникациите (CSE) твърди, че Русия е „създала и разпространила фалшиви истории и разкази“, за да оправдае незаконното си нападение срещу Украйна.

В други канали на Telegram редовните актуализации за „руския военен напредък“ в Украйна включват подробни карти, показващи движението на войските и снимки на руски атаки. Една такава снимка претендира, че показва британска ракета, която руските сили са заловили от украински войници. Тези изображения са получени от свързан с руското правителство уебсайт, наречен SouthFront, който е засегнат от санкциите на САЩ. Reclaim Ireland, ирландска политическа партия, се превръща в значителен източник на проруска дезинформация в Telegram. В манифеста на партията се твърди, че тя се дистанцира от екстремистките усилия, които подкопават либералния демократичен ред, и активно се опитва да ги предотврати. В него също така се подчертава значението на спазването на ирландската конституция и насърчаването на взаимните споразумения между икономическите оператори и свободното ценообразуване. Партията твърди, че има над 30 кандидати, които са се ангажирали да участват в следващите общи избори.

В нейния чат канал в Telegram проруските изказвания са многобройни, като потребителите обвиняват ирландското правителство, че е „симпатизант на неонацистите“, защото е допуснало украински бежанци в страната. Те също така обвиняват ЕС, ООН и СЗО, че са „терористични организации“. Друг потребител отрича, че руските войски са извършили военни престъпления в Украйна, като вместо това обвинява последната, че е извършител. В същия канал е показан пост, споделен от групата QAnon, в който се твърди, че Путин е нахлул в Украйна, за да „ПОЧИСТИ ОТРОВНАТА МЪРША В УКРАЙНА“. В този случай последната се отнася до очевидно централната роля на Украйна в трафика на деца и отнемането на органи. Твърди се, че публичните причини за инвазията, които са широко отразени в медиите, са „ЛЪЖИ ОТ ДЪЛБОКАТА ДЪРЖАВА“.

Абонатите на конспиративните и екстремистките канали в Telegram, изтъкващи батальон „Азов“, не са нови, тъй като батальонът е част от украинската армия. Въпреки това репутацията на батальона служи като полезен чук, с който проруските актьори бият Украйна в информационната война. Времева линия, съдържаща споменавания на „Азов“ в Telegram от 1 февруари до 8 май, показва върхове и спадове. На 18 април се забелязва рязък скок на споменаванията на батальона, което се случва в същия ден, в който Украйна подава въпросник до ЕС като част от първата стъпка за получаване на членство.

В много от каналите на Telegram се наблюдава и значителна доза антисемитизъм, като противоречията между него и подкрепата за предполагаемата „денацификационна“ кампания на Русия не се споменават. Една особена антисемитска конспиративна теория, която се проявява в някои ирландски групи в Telegram, е теорията за „хазарската мафия“, според която съвременните евреи ашкенази са потомци на хазарите – племе, живяло в Украйна около VI в. Теоретиците на конспирацията и екстремистите използват това, за да твърдят, че ашкеназките евреи са фалшиви евреи и че настоящата война е продължение на конфликта между хазарите и местното население отпреди векове.

В своя канал, известният ирландски екстремист и бивш британски войник Роуън Крофт, известен още като Гранд Торино, стъпва на същата почва. Крофт одобрително споделя пост от канал за криптовалута, в който се заявява, че войната е „следващият етап в това глобално превземане“. По-нататък той нарича войната „фалшива“ и „инсценирана“ и твърди, че тя е организирана като такава, за да „въведе следващия етап на Голямото пренастройване“. Всъщност Путин е обучен „да играе злодея, но всичко това е само част от световната пантомима“. Един от коментаторите се съгласява с оценката, обявявайки мейнстрийм разказа за войната за „глупости“ и че „всичко е инсценирано“.

Други канали, първоначално посветени на протести срещу блокирането на COVID и заповедите за носене на маски, последват този пример – Световният лекарски алианс на Долорес Кахил популяризира публикация от Daily Expose – уебсайт, който редовно публикува дезинформация за COVID-19. Въпросният пост гласи, че „Ковида и Путин не са заплаха за вашата свобода; заплаха са хора като Шваб, Гейтс и Трюдо“. В него също така се подчертава, че войната е създадена, защото „разказът за пандемията започна да губи пара“ и че Путин е „последното страшилище под прицела на глобалистите“.

Но Световният лекарски алианс публикува и линк към статия, в която се излагат твърдения за предполагаемите реални мотиви за руската инвазия, които се повтарят в Telegram и социалните мрежи като цяло: Путин се насочва към американските биолаборатории и биологични оръжия в Украйна.

Във вече споменатия канал в Telegram, първоначално създаден за родители и учители, може да се открие същата конспиративна теория за биолабораториите. Коментатор в групата публикува видеоклип, за който се твърди, че показва как руските инвазивни сили участват в клещовидно движение, за да „прекъснат инфраструктурата на Кабала за техните биолаборатории, оръжия, трафик на хора и влак с пари“. По подобен начин в друг ирландски канал, който редовно популяризира конспиративни теории за пандемията, както и расизъм, историята с биооръжията също се появява. Администратор на канала публикува линк към уебсайта Veterans Today, в който се появява статия, твърдяща че нашествието на Путин е осуетило американска атака с биологично оръжие в Украйна. Според Южния правен център за борба с бедността (SPLC) сайтът е публикувал конспиративни теории за израелско участие в атентатите от 11 септември, а също така се е занимавал с отричане на Холокоста.

Подобни твърдения за биологични оръжия могат да бъдат открити в канала на ирландския клон на крайнодясната организация Proud Boys, както и в представянето на Путин като герой, който се бори срещу западните планове за т.нар. едно световно правителство. Там е публикувано, че „ЕДИНСТВЕНИТЕ места, които той бомбардира в Украйна, са американски военни биолаборатории. Сандра Гилтрап, крайнодясна активистка и съюзник на Кейхил, също споделя видеоклипове и постове, опитващи се да свържат сина на Джо Байдън, Хънтър, с войната. Тя публикува и карта на Украйна, която изглежда показва местоположенията на американските биолаборатории в страната с коментара: „Още сте будни?“.

Както във Facebook, така и в Twitter постовете за биолабораториите и биологичните оръжия се намират лесно. Един от най-известните крайнодесни говорители в Ирландия също популяризира теорията на конспирацията. В предаване на живо в началото на седмицата Греъм Кери казва на зрителите, че „Путин е унищожил 11 биолаборатории в Украйна, които са били внесени от семейство Байдън през 2014/2015 г.“. В същото видео Кери твърди, че войната в Украйна всъщност е опит за преврат срещу сегашното правителство, защото то е участвало във „филтрирането на деца по целия свят“.

При цялото говорене за биолаборатории и биологични оръжия това е просто още една теория на конспирацията, още една дезинформация, която да се добави към вече токсичната смес. Всъщност в Украйна изобщо няма ръководени от САЩ биолаборатории или лаборатории за биологично оръжие. Изглежда, че историята е възникнала в Twitter от акаунта на анонимен потребител, чиято платформата е премахната много бързо. Но е било твърде късно и сега виждаме резултатите в цялата социална медия. Дезинформацията и пропагандата за войната са нещо обичайно, а в ирландския случай по-голямата част от тях изглежда произхождат от същата екосфера, която през последните две години разпространява безброй лъжи за COVID-19 и пандемията като цяло.

Това само по себе си може да говори за руско влияние. Неведнъж разследващите са установявали, че Русия е източник на дезинформация по време на пандемията. Изглежда, че същата тактика се използва и сега, когато Путин се включва в незаконна война. В статия за Foreign Policy Джъстин Линг посочва, че в рамките на няколко минути след руските ракетни атаки срещу Донецк, Одеса и Киев проруските канали в Telegram „предоставят подробности, снимки и видео от войната в реално време, на руски, английски, испански и френски език“. И, може би не напълно разбрано на Запад, Telegram е единственото приложение за социални медии в Русия, в което няма ограничения срещу „подкрепяните от държавата пропагандни кампании“. Като се има предвид разпространението на руската дезинформация, Линг правилно я описва като „фронтова линия на информационната война“.

QAnon се превърна в друг канал, който разпространителите на руска дезинформация започват да използват. Тъй като скандалният Q отдавна възхвалява Путин, по-широкото движение, подкрепящо автократа не би трябвало да е изненада. Дейвид Гилбърт от Vice отбелязва, че в продължение на 11 месеца през 2021 г. линковете за Russia Today са били най-споделяните в средата на QAnon. Днес това се изразява в конспирации в групите на QAnon, които описват Путин като водещ битка срещу така наречените „конспиратори“ и трафикантите на деца в Украйна.

Социалните медии и политическия дисбаланс

Ако се вгледаме по-навътре в ирландския политически живот, има политически партии, които също използват войната за собствените си цели. Fine Gael отдавна започна дебат за ирландския неутралитет и изглежда настоява за увеличаване на разходите за ирландската армия. Разбира се, неутралитетът на Ирландия винаги е бил само теоретичен, тя никога не е била неутрална – от Втората световна война до постоянното използване на летище Шанън от американските военни. Но призивите за увеличаване на разходите за армията играят директно в ръцете на крайната десница, като Ирландската партия на свободата (ИФП) призовава за по-голямо финансиране на силите за отбрана. Логиката на ИФП е, че увеличаването на милитаризацията трябва да защити „суверенитета“ и „териториалната цялост“ на Ирландия. Джъстин Барет от Националната партия, който не пропуска възможност, също иска укрепване на ирландската армия. Говорейки по време на неотдавнашна партийна конференция, Барет заявява пред събралото се множество, че „не съм пацифист“, но въпреки това Ирландия трябва да стои настрана от военни „заплитания“ и че е против членството в НАТО. Вместо това той отбеляза, че подкрепя „милитаризиран ирландски неутралитет“ и „много по-силни отбранителни сили за Ирландия“.

В играта се преплитат много амбиции и планова, като Русия без съмнение прави всичко възможно, за да прокара един конкретен разказ, който е далеч от истината. Волно или не, собствените екстремисти на Ирландия също играят роля в руската кампания за дезинформация. Войната се е превръща в още един повод за атака срещу левицата и правителството наведнъж. Вместо да направят собствено проучване, както насърчават критиците си, те копират кремълската пропаганда. Без значение от текущото географско състояние на конфликта, това е война на целия континент в онлайн света. И Ирландия вече е дълбоко в битката.

Telegram в основата на погрома в Саутпорт

Точният произход на демонстрацията на улица „Сейнт Лука“ все още не е установен, но най-ранното споменаване, което бе открито от Hope not Hate е от потребител на Telegram на име „Stimpy“, който след нападението създава чат групата „Southport Wake Up“. От 18,00 ч. в понеделник вечерта потребителят започва да насърчава други хора в Telegram да се съберат на „Сейнт Люк Роуд“ в 20,00 ч. във вторник. Въпреки че към момента не е известно дали „Stimpy“ е инициатор на протеста, или просто ранен и запален поддръжник, акаунтът – който изглежда е нов – използва групата Southport Wake Up, за да публикува невярна информация за нападението, както и открит расизъм и нацистка пропаганда, и да популяризира местоположението на местната джамия.

Самата логистика също се осъществява в Telegram. Фойерверки и сигнални ракети се обявяват за продажба в групата за съобщения Telegram, която е използвана за призив за улично присъствие в Саутпорт преди бунта тази седмица. Sky News идентифицира отговорното лице. Потребителят на Telegram се присъединява към група в приложението за съобщения сутринта на 30 юли, споделяйки генерирано от изкуствен интелект изображение на маскирани мъже, застанали пред горящи автомобили на службата за спешна помощ. Преди присъединяването му друг потребител е споделил плакат, призоваващ хората да протестират в Саутпорт. Когато се присъединява, вторият му пост е призив към хората да споделят контакти, които биха могли да помогнат за транспортирането на хора до Саутпорт.

Той каза в групата: „Колкото повече хора успеем да съберем там, толкова по-добре.“
Когато друг потребител изразява загриженост за „неща, свързани с отмъстителността“, той отговори с думите: „Ако това е грешният канал, присъединете се към нашия“, като същевременно предоставя връзка. Карти, фойерверки и времетраене, споделени в групата. Те продължават да публикуват в първата група, като споделят списък с материали за продажба, включително ракети, римски свещи и сигнални ракети. В чата те публикуват серия от снимки, които включват фойерверки, опаковани в оригиналните си опаковки. По-късно постовете засягат плановете за присъствие на улицата извън Саутпорт. В другия, новосъздаден канал, е публикувана карта на местните джамии заедно със снимка на огън и подробности за времето за събиране. Както и в първата група, фойерверки и сигнални ракети са предложени за продажба и е споделен ценови списък.
Връзка към предишния канал. Изпратено е и препратено съобщение от канал в Telegram, който има същото потребителско име и профилна снимка като акаунта, публикувал в първата група.

Този канал съществува от февруари. Макар че наскоро се е насочил към рекламиране на фойерверки и публикуване на съобщения за Саутпорт, по-старите съобщения предоставят допълнителен контекст. Описвайки се като промоционален канал, преди размириците в Саутпорт той рекламира основно канабис и свързани с него артикули. Не е ясно дали каналът е предлагал директно наркотици за продажба или е рекламирал от името на трети страни. Потребителското име на акаунта и промоционалния канал съвпадат със страница в Instagram, която продава стикери, графични дизайни, генерирани от изкуствен интелект и опаковки. В биографията си страницата, препраща към канала в Telegram. Каналът в Telegram и Instagram, който е силно отличителен, разкрива документи на Companies House за компания за опаковки със същото име. Тя е регистрирана на адрес в Ливърпул, където акаунтът е насочвал хората да се събират.

Международни връзки на Английската Лига за Защита

Възходът на крайно десния екстремизъм кара правоприлагащите органи да адаптират стратегиите си за борба с тероризма и да поемат водеща роля в борбата със заплахата, която представляват домашните екстремисти, определяни като лица, действащи предимно локално. Английската лига за защита (АЛЗ) е установила значителни международни връзки, позиционирайки се в по-широка мрежа от крайно десни движения в Европа и извън нея. Тези връзки са позволили на АЛЗ да обменя стратегии, тактики и идеологии със сходно мислещи групи, допринасяйки за глобализацията на екстремизма на превъзходството на бялата раса. Сред видните идеологически партньори са: Френският Национален фронт (сега Национално обединение), Нидерландската партия на свободата (PVV), Австрийската партия на свободата (FPÖ), Норвежката партия на прогреса (FrP), Италианската партия Lega Nord (LN), Шведски демократи (SD), Алтернатива за Германия (AfD), Възраждане България. Тези групи споделят общи акценти върху суверенитета, скептицизма към Европейския Съюз, строгите имиграционни политики и даването на приоритет на „местните“ жители в области като социалното подпомагане и социалните услуги. Този „нов национализъм“ позволява на изследователите да обединят тези партии под шапката на „крайната десница“.

Ислямофобията и влиянието върху глобалните екстремистки мрежи

Английската Лига за Защита е част от международното движение „контраджихад“, което политолозите определят като част от крайната десница, отличаваща се с враждебност към мигрантите, мюсюлманите и исляма. Това движение е обединено от убеждението, че ислямът и мюсюлманите представляват основна заплаха за ресурсите, идентичността и оцеляването на западните държави.

Влиянието на АЛЗ се разпростира и извън Европа, за което свидетелства връзката му с Андерс Беринг Брейвик, извършителят на атентатите в Норвегия през 2011 г. Самият Брейвик описва съоснователя на АЛЗ, Пол Рей като свой „ментор“ и поддържа връзка с него от 2002 г. насам. Четири месеца преди нападението си Брейвик публикува на уебсайта на АЛЗ, като описва групата като „вдъхновение“ и „благословия за всички в Европа“. Интернационализацията на дясно екстремистката сцена се ускорява от технологичния напредък, особено от инструментите на Web 2.0. Тези платформи улесниха обмена на стратегии, тактики и ноу-хау между различните подтечения на десния екстремизъм, включително неонацистките организации, ултра-националистическите движения и идентичностните движения.

В Заключение – Крайно дясна заплаха в Европа

Тази мрежа от връзки и сходни крайно десни идеологии отразява по-широката тенденция за увеличаване на подкрепата за крайно десни идеологии на целия континент. Но за да се разбере степента на опасност на крайно десния екстремизъм, той трябва да бъде разглеждан в по-широкия контекст на  крайно десните движения в Европа и през призмата на връзките им с Русия и Китай. За пример, едно от най- опасните екстремистки и открито про руски движения в Европа е Алтернатива за Германия (AfD), която до голяма степен е базирана на анти имигрантска реторика, ислямофобия и националистическа идеология. AfD  използва различни религиозни изрази, като се фокусира върху исляма и миграцията. Съпредседателят Александър Гауланд говори за борба с „нашествието на чужденците“, представяйки исляма като чужд на германското общество.

На пръв поглед Английската лига за защита (АЛЗ) и Алтернатива за Германия (AfD) са две различни крайно десни движения, като и двете се фокусират върху имиграцията, идентичността и национализма. АЛЗ, крайнодясна група, е известна с уличните си демонстрации и защитата на Великобритания срещу масовата имиграция, ислямизацията и културната ерозия. Нейната идеология се оформя от преживяното, страха и тревогата, свързани с възприеманите заплахи от исляма и културните промени. AfD, дясна политическа партия в Германия, също така е известна със своята антиимиграционна позиция, скептицизъм към Европейския съюз и националистическа реторика. И двете движения споделят идеологически опасения в по-широкия контекст на крайно десните движения в Европа, известни като „Европейско движение за борба с джихада“ или „ненационалистическа мрежа“. Докато АЛЗ е предимно улично движение, AfD действа в рамките на официалната политическа система. Връзките им се крият в общите им идеологически проблеми в по-широкия контекст на крайно десните движения в Европа.

Червената лампа, която свети е най-вече във връзка с ескалиращите дебати около предполагаемите връзки на AfD с Русия и Китай, които хвърлият дълга сянка върху политическия пейзаж на Германия, подчертавайки спешната необходимост от решаване на въпроса за чуждестранната намеса във вътрешните работи. В навечерието на ключовите избори за Европейски парламент, германската крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), която си партнира с българската Възраждане, се оказа заплетена в мрежа от ескалиращи противоречия и сериозни обвинения. Арестът на китайски гражданин, нает като парламентарен сътрудник от водещия кандидат на AfD Максимилиан Крах, предизвика буря от критики и повдигна тревожни въпроси относно податливостта на партията на чуждестранна намеса. Задържането на Джиан Гуо, германски гражданин от китайски произход, по подозрение в шпионаж в полза на Пекин, хвърли дълга сянка върху кампанията на AfD. Едновременно с това кандидат номер две на партията, Петр Бистрон, е изправен пред разследване за предполагаемото му участие в мащабна руска операция за дезинформация, организирана чрез уебсайта „Гласът на Европа“. Тези разрастващи се скандали подхранват опасенията, че AfD, някога легитимна протестна партия, се е превърнала в канал, по който авторитарни режими като Русия и Китай оказват влияние и подкопават демократичната структура на Германия.

Разкритията предизвикаха порой от осъдителни реакции от целия германски политически спектър, като законодателите осъдиха AfD за предполагаемото ѝ угаждане на автократични сили.  Необезпокояван от нарастващия натиск, Крах демонстративно заяви решимостта си да остане водещ кандидат на AfD, отхвърляйки обвиненията като обикновен опит за проваляне на кандидатурата му. Въпреки че настоящите скандали поставиха в центъра на вниманието предполагаемите връзки на AfD с чужди сили, афинитетът на партията към авторитарните режими не е ново явление. От самото си създаване AfD активно развива отношения с Русия и Китай, което повдига вежди сред политическите наблюдатели и експертите по сигурността. Още през 2015 г. Александър Гауланд, почетен председател на AfD, предприема посещение в Санкт Петербург, където се срещна с Александър Дугин, виден десен екстремист и привърженик на възраждащата се Велика Русия. През следващите години други партийни лидери последват примера му, като установяват връзки с влиятелни фигури в руската Дума и с крайно десния политик Владимир Жириновски. Ухажването на AfD от страна на руското правителство се засилва, като през 2020 г. външният министър Сергей Лавров приема германска делегация, водена от лидера на партията Тино Хрупала, на „сърдечна“ работна вечеря. Месеци по-късно Алис Вайдел, съпредседателката на Хрупала, повтаря исканията на Москва за отмяна на западните санкции по време на посещението си в руската столица.

Разплитане на нишките на руската паяжина

Заплитането на AfD с Русия се простира отвъд обикновените дипломатически увертюри. Предполагаемите връзки на партията с агенти на руското разузнаване и прокремълски фигури предизвикват сериозна тревога в службите за сигурност на Германия.


Една от тези фигури е Владимир Сергиенко, бивш служител на депутата от AfD Ойген Шмидт, който е заподозрян, че е бил агент за влияние на Кремъл. Конфиденциални разговори разкриват, че Сергиенко е обсъждал с предполагаем руски разузнавач, евентуално забавяне или възпрепятстване на германските доставки на танкове за Украйна чрез правни действия, което подчертава обвързаността на партията с интересите на Москва. Освен това връзките на AfD с проруските сепаратисти в Източна Украйна са обект на проверка. През декември 2019 г. Сергиенко и тогавашният депутат от AfD Улрих Оехме се срещнаха с представители на самопровъзгласилите се републики Донецк и Луганск, които понастоящем са подложени на международни санкции заради ролята си в продължаващия конфликт.

Призракът на китайското влияние

Докато връзките на AfD с Русия отдавна са източник на безпокойство, предполагаемите връзки на партията с Китай представляват по-нова и потенциално по-коварна заплаха за националната сигурност на Германия. Арестът на Цзян Гуо, парламентарен помощник на Крах, поставя в центъра на вниманието податливостта на партията на китайски операции за влияние. Непоколебимата защита на политиките на Пекин от страна на Крах, включително отхвърлянето на нарушенията на човешките права срещу уйгурското малцинство като „приказки за сплашване на хората“, повдига вежди и подхрани подозренията за скрити мотиви. Според експерти по разузнаване, китайският начин на действие включва култивиране на отношения с влиятелни личности чрез покани за срещи и събития, често в неутрални територии. Участието на Крах в пътуване до Китай през 2019 г., частично финансирано от китайските власти, е посочено като потенциален пример за тази стратегия.

Въпреки че предполагаемите чуждестранни обвързаности на AfD привлякоха значително внимание, експертите предупреждават, че податливостта на партията на външно влияние е само симптом на по-широк проблем, който поразява политическия пейзаж в Германия. Марейке Олберг, синолог и специалист по кампаниите за влияние на Китайската комунистическа партия, твърди, че традиционните партии в Германия също са станали жертва на увъртанията на Пекин, макар и с по-изкусни средства. Тя твърди, че Китайската комунистическа партия се насочва към всички влиятелни партии, като често използва икономически лостове, за да повлияе на избраните представители.
Антон Шеховцов, директор на Центъра за демократична почтеност в Австрия, споделя това мнение, като заявява, че руската намеса в германската политическа сфера предшества възхода на AfD. Той твърди, че връзките на партията с Москва са били очевидни още през 2017 г., когато тя е започнала да увеличава контактите си с руски официални лица.

Сигнал за събуждане на германския апарат за сигурност

Нарастващите скандали, свързани с AfD, служат като сериозен сигнал за събуждане на германския апарат за сигурност, който е критикуван за самодоволството си при справянето със заплахите от външна намеса. Томас Халденванг, ръководител на германската Федерална служба за защита на конституцията, сполучливо характеризира предизвикателството, което представляват руските и китайските операции за влияние, като оприличава първите на „буря, връхлитаща Германия“, а вторите – на „глобално затопляне“. Критиците твърдят, че германските разузнавателни служби са затруднени от все още съществуващото „отношение от 90-те години“ към чуждестранните заплахи, което е остатък от епохата след Студената война, когато икономическото развитие е имало предимство пред противодействието на шпионските дейности. Случаите, свързани с AfD, в съчетание с ареста на трима германци, обвинени в промишлен шпионаж в полза на Китай, подчертават, че Германия трябва спешно да преразгледа позицията си в областта на сигурността и да заеме по-активна позиция срещу чуждестранната намеса.

Новото лице на радикализма

Днес омразата базирана на религиозна риторика смесена с крайно десни внушения, пораждащи страх и омраза са една от основните заплахи пред обществото ни. Нахлуването на Русия в Украйна според президента Владимир Путин е на религиозна основа. В речта му пред Федералното събрание на Русия през 2022 г. Путин описва как украинските власти активно репресират православната църква и нейните последователи, включително като приемат закони, които нарушават техните вярвания и култура. Според религиозния разказ на Путин подтиснатите християни украинци се нуждаят от защитата на Москва, което създава основание за военна намеса. Като патриархът на Руската православна църква предлага на Путин пълната си подкрепа за воденето на тази свещена война срещу Украйна и Запада. Като цяло Православното Християнство е фундамент на Путин в опита му да утвърди Русия като лидер и защитник на консервативните християнски ценности. Въоръжен с такова религиозно усърдие, Путин използва вярата и моралното превъзходство (заменило етническото използвано от Хитлер) като претекст за война в Украйна, но и за основа на идеята за Руският Свят, чертаеща сферите на влияние и амбиции на Русия, сред които е и България.

Позоваването на религиозни теми от страна на Путин помагат за възстановяването на връзката между руския народ и държавата, като връща така необходимото чувство за културно единство и история, което Путин използва за по-нататъшно укрепване на държавната власт. Подобни послания се разбират най-добре като форма на „интеграционна“ пропаганда, която се стреми да изгради дългосрочна ангажираност и участие на хората в обществото чрез въображаема, митична кауза. Използвайки Руската православна църква като религиозен фон, Путин приема редица анти-LGBTQ+ закони и нови разпоредби, цензуриращи свободата на словото, за да ограничи проникването на западната култура и постмодерните ценности. Освен това, като затвърди религиозния авторитет на Руската православна църква, Путин прави невъзможна евангелизацията от страна на западните църкви, като по този начин гарантира влиянието си върху руските духовни вярвания.

Докато съветският режим разглеждаше религията като пречка, Путин изглежда осъзнава потенциалната ѝ употреба като мощен пропаганден инструмент; инструмент с достатъчна мотивационна сила, който едновременно легитимира правителството на Путин и му позволява да си възвърне духовната власт над съседите на Русия. Украйна обаче не е единствената цел на руското религиозно усърдие, тъй като Путин използва подобни религиозни тонове, за да оправдае конфликти в рамките на Запада и сред него. Картината която кремълската пропаганда рисува е на „Руския спасител“, който ще „Защити“ запада от своят упадък. Докато правителството му създава хаос в Украйна, изразите на лична набожност на Путин издигат статута на нацията му като „бастион на християнството и традиционните ценности“ в традиционно консервативните общества по света. Още от 2013 година започна моралното заиграване на Владимир Путин с това че Западът е контролиран от сатанински педофили. Послания използвани в последствие от западни крайно десни движения. Той често изразява загриженост от това, че евроатлантическите държави отхвърлят традиционните ценности, включително християнските принципи и приравняват големите семейства с еднополовите партньорства. По време на церемония през 2022 г., Путин окачестви западните държави като движещи се към „открит сатанизъм“ поради популяризирането на транссексуалността и сексуалните отклонения сред деца.

Светът се движи в бурни води, в които е наложително всички заинтересовани страни – от политическите партии и правителствените агенции до организациите на гражданското общество и медиите – да работят съгласувано, за да поддържат целостта на демократичния процес и да ги предпазват от коварното влияние на авторитарните режими, използващи езика на омразата, изпълнен с религиозни наративи граничещи с фундаменталистка слепота, за да се опитват да обърнат лодката, в която се намираме.

Автор: Илиян Кузманов

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече