Вместо да подаде оставка, Борисов предлага промени в конституцията и свикване на Велико Народно събрание

0

В обръщение до всички български граждани премиерът Бойко Борисов обяви решенията, които е взел за управлението на страната. В него се посочва, че партия ГЕРБ ще внесе проект на нова Конституция на Република България. 

Премиерът предлага да се свика Велико Народно събрание, което да въведе редица съществени промени в Конституцията.

Част от тях са:

Броят на депутатите да бъде намален на 120 от 240, а при ВНС броят им да бъде намален от 400 на 280.

Да се прекрати действието на Висшия съдебен съвет и да се създаде Съдебен съвет на съдиите и Съдебен съвет на прокурорите, като двата съвета ще решават отделно кадровите въпроси, свързани със съдиите и с прокурорите и следователите.

Мандатът на главния прокурор и на председателите на ВСС и ВКС да бъде 5 години, а не 7.

Главният прокурор да бъде изслушван на всеки 6 месеца от Народното събрание и да бъде приеман докладът му. 

Премиерът Бойко Борисов категорично заявява в обръщението, че в момента, в който Народното събрание приеме решение да се проведат избори за Велико Народно събрание, той ще се оттегли от поста премиер, още в същия ден.

“Време е за отговорност и решителност. Време е не само за смяна на политическата система, а за рестарт на държавата. Необходимостта от рестартиране на политическия модел не може повече да се отлага във времето. Единството, държавността и стабилността на страната за мен не са просто думи – те са основата, от която съм тръгвал за всяко свое решение“, се казва в обръщението на премиера и още:.

“Необходимостта от нова Конституция на Република България е тема, която през последните години е водеща за много граждани и обществени организации. За да отговорим на нагласите и очакванията на българските граждани, предлагаме проект на Конституция, която да защити основните принципи и начала на нашето съвремие. Действащата Конституция беше приета в друг исторически период, при други политически дадености, при друг международен статут на страната ни, при друго равнище на законодателната практика, а изтеклото време показа, че без промяна на основния закон няма как да отговорим на предизвикателствата“.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече