Здравноосигурените лица ще могат да изследват безплатно IgG антителата си. Така преболедувалите безсимптомно няма да се налага да плащат, за да могат да проверят дали имат над 150 BAU/ml единици и да получат „зелен” сертификат за 3 месеца.
Това ще стане възможно с предложените от здравния министър д-р Стойчо Кацаров изменения и допълнения в Наредба № 9 за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
С тях към пакета за високоспециализирани изследвания към пакет „Клинична лаборатория” се включат още няколко изследва. Първото е количественото определяне на IgG антитела срещу Spike протеина на SARS CoV-2 с преизчисляване на стойностите в BAU/ml единици. „Изследването ще позволи оценка и проследяване на имунния отговор при лица, преболедували или ваксинирани срещу SARS-CoV-2”, посочва в мотивите на проекта. За да поето на Касата изследването, то трябва да бъде насочено от лекар от първичната или специализираната извънболнична медицинска помощ.
Още едно изследване, което важно за лицата с коронавирус, ще бъде безплатно за здравноосигурените лица. Това е D-димер (фибриндеградационен продукти). Това изследване ще позволява извършването на оценка на риска за тромботични усложнения при различни заболявания, вкл. и при пациенти с дълбока венозна тромбоза, белодробна емболия и др., вкл. усложнения при пациенти със SARSCoV-2 инфекция. „Изследването е от значение за навременното откриване на нарушения в процеса на кръвосъсирване и чрез тълкуване на резултатите ще се даде възможност за навременно предприемане на терапевтични мероприятия за предотвратяване на фатални усложнения от тромботично естество”, посочено е мотивите към проекта.
Към пакет „Вирусология“ се добавя още едно високоспециализирано изследване. Това е полимеразна верижна реакция за доказване на минимум 14 типа на човешки папиломен вирус (HPV), включващ типове с висок онкогенен риск 16 и 18. По този начин повече жени ще могат да се изследват да рак на маточната шийка, който е вторият най-често срещан тип рак сред жените, след този на гърдата. В мотивите на проекта е обяснено, че човешкият папиломен вирус е високо устойчив към условията на външната среда, което спомага за широкото му разпространение. В повечето случаи, инфекцията протича безсимптомно. Съществуват над 100 типа Човешки папиломен вирус, като 14 „високо-рискови” типове могат да причинят рак на шийката на матката и други карциноми в областта на гениталиите. От тях, HPV 16 е найканцерогенният тип, причиняващ 50-60% от всички ракови заболявания на шийката на матката, а HPV 18 участва в причиняването на 10-12% от случаите. Ракът на маточната шийка е лечим, ако бъде открит и диагностициран навреме. Това може да се случи с новото изследване, което може да бъде платено от Касата.