Предложението за частично разплащане към строителните фирми ще бъде внесено повторно за гласуване в Народното събрание. Това заяви при посещението си в „Мини Марица-изток“ министър-председателят Кирил Петков. Той добави, че в понеделник очаква българските моряци от Мариупол да се завърнат у нас.
Премиерът очаква при повторното гласуване да бъдат отпуснати половината от средствата за пътностроителните фирми, както им е обещал.
„Това, което аз обещах на пътните фирми, беше подкрепено в парламента, което означава 655 млн. лева да се платят веднага, а другите 50 процента да се платят след проверка и санкция на парламента. Това е най смисленото – хем пътищата да започнат да се ремонтират веднага, хем да сме сигурни, че не се плащат на тъмно едни пари безконтролно“
Кирил Петков коментира, че няма директно разцепление на управляващата коалиция, но стабилността в нея не може да е на всяка цена.
„Ние сме обещали на нашите избиратели, че ще работим принципно. Ние работим за стабилност, когато спазваме принципите, които сме обещали“
Кирил Петков очаква рестарт на процедурата за избор на гуверньор на БНБ.
Той коментира и извеждането на българските моряци от Мариупол. Като очаква те да са в България в понеделник.
„Истината е, че ние през цялото време поддържахме контакти с българския кораб. Аз лично съм говорил с капитана много пъти. Дори през моя телефон съм включвал в неделен ден и близки на моряците да говорят с тях. Три пъти бяхме в готовност да ги евакуираме, едновременно с което говорехме и с украинската, и с руската страна. В момента, в който нещата в Мариупол се поуспокоиха един от моряците е отишъл до руската част и когато те дадоха коридор от час и половина и военно разузнаване ги пое от там. В момента хората са в безопасност и се координира логистичната задача да ги върнем обратно може би в понеделник следващата седмица.“
Премиерът посети „Мини Марица-изток“, където разговаря с работещите в енергийни комплекс и обясни акцентите в енергетиката от плана за възстановяване и устойчивост.
„Комплексът е много важен за нас и в Плана за възстановяване и устойчивост ние успяхме да защитим позицията да не се затварят физически капацитети на енергопроизводителите, които са на база на въглища. Това е огромна победа и сега и трябва да направим стратегия и да помислим как да стане така, че енергийният преход да продължава, знаейки, че най-важното за България е да има независима енергийна система. Трябва и да не се заблуждаваме, че трябва да се мисли за стратегия и за зеления преход. Имаме време до 2026 година да направим най-доброто“