Отоплението на гарсониера с парно в Пловдив, за което са нужни 1 мвтч топлинна енергия, ще струва 183 лева с ДДС другата зима. Това е с около 30 лева повече, отколкото тази година, когато 1 мвтч струва 150 лв. с ДДС. Поскъпването ще се случи, ако КЕВР одобри поисканото от ЕВН Топлофикация увеличение на топлинната енергия с 22%, или от 137,66 лева до 167,95 лева без ДДС. Заместник-председателят на Съвета на директорите на „ЕВН България“ Калина Трифонова съобщи намеренията на компания, а дружеството е внесло заявлението си за цена за новия регулаторен период от 1 юли 2023 до 30 юни 2024.
Причина
Причината за предложеното по-голямо увеличение на цената е, защото нямаме пълно компенсиране на разликата между прогнозната стойност на газа, при която е изчислена годишна цена на топлинната енергия, и реалната, която се определя всеки месец от КЕВР, обясни Трифонова. 40% от битовите абонати имат дистанционни топлинни разпределители върху радиаторите, но 85% от тях са избрали и се отчитат всеки месец.
Електричество
Средно с 1,6 процента увеличение на тарифите за електрическата енергия в Югоизточна България ще предложи „ЕВН България“ (EVN) в заявлението си за новия регулаторен период, съобщи председателят на Управителния съвет на компанията Александър Сипек. Причината за минималното увеличение на тока са държавните компенсации, изтъкна Сипек. Операторите на електроразпределителните и електропреносната мрежа в страната са компенсирани в пълен размер за натрупания критичен дефицит от разходите за електроенергия за технологичните им нужди. „Компенсациите, които мрежовите оператори получиха, доказаха своята цел и намалиха натиска върху крайните цени“, заяви Сипек. Той обясни, че не знае какви са заявленията за цени на другите енергийни дружества, които най-късно днес ще внесат в КЕВР.