Проверка за лоши условия на труд и грубо отношение от страна на директора в Държавната психиатрична болница
Проверка по поредица от сигнали за лоши условия на труд и грубо отношение от страна на директора беше извършена в Държавната психиатрична болница Карвуна. Лечебното заведение е под прякото управление на Министерството на здравеопазването и е изцяло на държавна издръжка. В него се лекуват психично болни хора. Болницата разполага и с единственото отделение в страната, в което се настаняват психично болни с активна туберкулоза.
Държавната психиатрична болница Карвуна, намираща се в община Балчик, е място, в което психично болни и зависими хора намират не само възможност за лечение, но понякога и постоянен дом, защото близките им често не искат да носят отговорност за тях. Че времето в тази болница е спряло преди десетки години показва не само часовникът в директорски кабинет, но и пътят, който води до нея. Шесткилометровата отсечка от завоя от село Сенокос към клиниката може да се нарече всичко друго, но не и път – осеян с дупки, на места толкова дълбоки, че е почти непроходим. А защо е в това състояние – отговорът е традиционният – липса на средства в общинската хазна и разбира се, недостатъчен повод за инвестиция, защото обслужва вече само болницата.
пътят към Държавната психиатрична болница – Карвуна
В проверката на място в клиниката присъстваха депутатите от „Продължаваме промяната-Демократична България“ Ивайло Мирчев и Стела Николова. Поводът е сигнал, изпратен от трима служители за лоши условия на труд, неспазване на работните графици и грубо отношение от страна на директора д-р Нягол Няголов. От проведения в началото на срещата разговор директорът очерта основните проблеми на клиниката – недостатъчно персонал, недофинансиране и разбира се, специфичността на лечението на психично болни пациенти.
„В момента разполагаме с една болнична сграда, която е на три етажа. Общото количество легла предопределя броя на щатните бройки. Нямаме достатъчно персонал. Вървим към сериозни кадрови проблеми. Има 4 свободни сестрински бройки. 1450 лева беше основната заплата, която им се предлага и върху нея се начислява процент за прослужено време. Възрастовата характеристика, на тези, които са тук, е доста напреднала. Но ние се справяме“.
По повод на обвиненията за лошо отношение д-р Няголов е категоричен, че работи чудесно с персонала на болницата, но действително има проблеми с две от медицинските сестри и с един лекар.
„Понякога малко повишавам тон на сестри и санитари, за да бъдат внимателни“
Бюджетът на Държавната психиатрична болница Карвуна се утвърждава от Министерството на здравеопазването за всяка година. Дали той може дори да се приближи до достатъчен обаче, говори и самата клиника. Дворът, някога поддържан, днес е тъжна гледка – с остатъци от красиви пейки и парково озеленяване. Стаите са малки, леглата са със сигурност от миналия век, постелъчния инвентар също. Докато тече проверката в мъжкото отделение, жените слизат за своята закуска, носейки пластмасови чаши или празни кофички от кисело мляко. След минути се връщат с по две филии хляб и чаша айрян. Оказва се, че храноденът на един пациент е за сумата от 2.60 лв.
Независимо от всичко това сестрите, с които се срещаме в коридорите, са усмихнати и споделят, че харесват работата си, въпреки че е тежка.
„Всичко отминава и продължаваме напред. Работата ни е достатъчно тежка и изнервяща, за да си създаваме допълнително напрежение“.
„Доста е трудно. Преживявам всеки един случаи“
И един от младите пациенти.
„Този човек ме оправи и сега знам себе си“
Държавна психиатрична болница – Карвуна
След събраните впечатления народните представители Ивайло Мирчев и Стела Николова заявиха категорично, че здравната система дължи много на тази болница.
„Очевидно има проблем с финансирането и трябва да се направи нещо повече. Очевидно е и че за държавата психично болните не са приоритет. Ще опитаме да намерим някакво решение, за да подпомогнем тази дейност“
„Трябва да се поработи върху хигиената. Нашето общество дължи на хората с психични проблеми превенция, за да не се стига до престъпления, някои с фатален край и тези хора в последствие да бъдат лекувани. Трябва да се лекуват преди това“
По отношение на пътя д-р Няголов разказва, че пътека е направена и от министър на здравеопазването, и от омбудсмана, и от депутати, и от общински служители и от кого ли не. Резултатът е този – 6 км се изминават за минимум 20 минути, а ако е извикана линейка за някой от пациентите и случаят е наистина спешен, дупките биха могли да костват и човешки живот.
Подалите сигналите за нарушения не пожелаха да бъдат записани, но д-р Няголов заяви:
„Ако аз съм проблема на тази болница, сега съм готов да си отида“