„Причините за високата смъртност в България заради Covid-19 при първата вълна през 2020 година са липса на адекватни и навременно приложени мерки, слабо тестване, претоварване на здравната система, липса на ресурси в здравната система, здравният статут на населението, слабото ваксинацинно покритие“.
Това каза пред БНР математикът Антони Рангачев.
В Scientific Reports – от системата на авторитетното списание за наука Nature, излезе първата статия за въздействието на Covid пандемията в България и в Източна Европа. Това е едно от малкото проучвания за България, ползвано и към доклада на Европейския комитет на регионите. Автори са университетските преподаватели Антони Рангачев (Чикаго), Георги Маринов от (Станфорд) и Младен Младенов. Изследването е фокусирано върху първата вълна, която премина в Източна Европа. Методологията е приложима за всяка една от следващите вълни.
В предаването „Хоризонт до обед“ биологът Георги Маринов посочи, че половината от починалите хора не са документирани като смъртен случай с Covid-19:
„Голяма част от хората умират в домовете си, без да бъдат в болница или без да са били тествани. Затова официалният брой 36 000 починали не е реалното число, то е над 70 000. Около 20% от всички починали в следствие на пандемията са в работна възраст“.
„Има стряскащи дисбаланси… Но ние не броим просто хора, броим изгубени години. Когато 60-годишен човек почине, това са 20 години изгубени живот. Метриките слагат акцент върху смъртността в по-младите възрастови групи… Българската система счита за Covid починали само тези, починали в болница„, допълни Рангачев.
По думите на Маринов има значение дали си болен от Covid-19 в малко населено място в България, или в голям град:
„София – град е изгубила 0,67% от населението си, докато във Видин е 22%. По-отдалечените и по-слабо развитите икономически региони се характеризират с по-висока смъртност. София има много повече болници и на по-високо ниво, отколкото в провинцията… У нас са умрели повече хора, отколкото се очакваше в началото на пандемията при пълно заразяване. И това е преди ваксините“.
В Чехия, Полша и Унгария, сходно засегнати през 2020 година като България, смъртността на глава на населението е два пъти по-малка. В Гърция – четири пъти по-малка в сравнение с България.
Биологът посочи, че някъде в света се инкубира нов вариант на SARS-CoV-2, „защото това е еволюционната логика на развитието на вируса„.
Математикът отчете, че решението за отпадане на мерките е било политическо и погрешно.
„Трябва да сме готови за сходни поражения, каквито имаше при предишните вълни“.